The delegates’ programme

English Folk Expo showcases established and up-and-coming, professional, export-ready artists throughout the event, performing both as part of the public festival Manchester Folk Festival and at private showcases, events and receptions exclusive to English Folk Expo delegates.

 

English Folk Expo | 17th-20th October 2019 | The Delegates’ Programme

All events marked * are private delegate events open only to registered delegates.

Showcasing artists can attend the Trade Fair and late night bar only.

 

Thursday 17th October

1.30pm Speed Meetings (advanced booking only) | Event Space, HOME *

3.30pm Welcome Reception | T1, HOME *

4.30pm Civic Reception | Cobden Suite, Manchester Central *

6pm Delegates make their own dinner arrangements

7pm Rowan Rheingans Dispatches on the Red Dress | T2, HOME

7.15pm Noble Jacks | O2 Ritz

7.30pm Rising Up! Peterloo 2019 | T1, HOME

8pm She Shanties | Gorilla

8.15pm Tankus the Henge | O2 Ritz

9pm The Servants’ Ball | T2, HOME

9pm Grace Petrie | Gorilla

9.30pm Ferocious Dog | O2 Ritz

11pm Holly Clarke | Late Night Bar, HOME *

11.40pm Pearl Fish | Late Night Bar, HOME *

12.20am Rich & Jess Arrowsmith | Late Night Bar, HOME *

 

Friday 18th October

10am EFDSS Showcase (Thom Ashworth, Nicola Beazley & Brass, Damien & The Omen) | Comedy Store *

1pm Scottish Reception (Brìghde Chaimbeul, Talisk, Ross Ainslie & Ali Hutton Symbiosis, Gnoss) | Whitworth Art Gallery *

4pm Fromthewhitehouse Reception (Reg Meuross, Charlie Dore) | Comedy Store *

5.30pm Delegates make their own dinner arrangements

6.30pm Marry Waterson & Emily Barker | T2, HOME

7.30pm Katie Doherty & The Navigators | T1, HOME

8pm Brìghde Chaimbeul | T2, HOME

8pm Ross Ainslie & Ali Hutton Symbiosis | Gorilla

8.15pm Gnoss | T1, HOME

9pm Kathryn Roberts & Sean Lakeman | T2, HOME

9.15pm The Breath | Gorilla

9.20pm Sam Kelly & The Lost Boys | T1, HOME

11pm Hollie Rogers | Late Night Bar, HOME *

11.40pm Broom Bezzums | Late Night Bar, HOME *

12.20am Shackleton Trio | Late Night Bar, HOME *

 

Saturday 19th October

10am Trade Fair | Bridgewater Hall *

1.30pm Talisk | T1, HOME

1.30pm One Fest Presents (Thomas Pliszka, ben greenland, Paula Wichall, Liam Jordan) | Comedy Store

1.30pm Folk on Foot | T2, HOME

2pm Ian Stephenson | Cinema 3, HOME1

2.30pm The Demon Barbers XL | T1, HOME

4pm International Partnership Announcement | Comedy Store *

4.30pm Belinda O’Hooley | T2 HOME

4.30pm The Drystones | YES

5.30pm Delegates Dinner | Innside (advanced booking only) *

7.30pm Nick Hart | T1, HOME

7.30pm Midnight Skyracer | Auditorium, Manchester Central

8pm Blackbeard’s Tea Party | YES

8pm Kathryn Williams | T2, HOME

8.45pm The Unthanks | T1, HOME

8.45pm Kate Rusby | Auditorium, Manchester Central

11pm Julu Irvine & Heg Brignall | Late Night Bar, HOME *

11.40pm Amy May Ellis | Late Night Bar, HOME *

12.20am Buffalo Skinners | Late Night Bar, HOME *

 

Sunday 20th October

Delegates depart

 

Join the EFEx mailing list

Support our work:

Twitter

Facebook